Ostatnia szansa na większy kredyt hipoteczny?
Ostatnia szansa na większy kredyt hipoteczny? Zmiany od 2016 roku
Każdy z nas marzy o przestronnym mieszkaniu czy pięknym domu z ogrodem. Nie wszystkich jednak stać na realizację swoich marzeń, dlatego większość z nas zmuszona jest do szukania zewnętrznego źródła finansowania w postaci kredytu. Od 2016 roku może być z tym trudniej - wymagany wkłady własny przy kredycie hipotecznym wzrośnie.
W ostatnim okresie kredyty hipoteczne budzą wiele kontrowersji głównie ze względu na walutę, w których były udzielane, czyli franki szwajcarskie i nadmierne ryzyko z tym związane. Komisja Nadzoru Finansowego postanowiła więc zapobiegać sytuacjom związanym z nieodpowiedzialnym zadłużaniem się i zachęcić Polaków do oszczędzania na własne lokum.
Zmiany od nowego roku
Niestety, od 1 stycznia 2016 roku maksymalna wysokość kredytu hipotecznego ulegnie obniżeniu. Wynika to z faktu, że od tego dnia wchodzi w życie kolejna odsłona Rekomendacji S, zwiększająca poziom wkładu własnego kredytobiorcy do 15 proc. (aktualnie obowiązująca wartość wynosi 10 proc.).
Jest jednak nadzieja – nie zawsze bank będzie tyle wymagał. KNF przygotowując treść Rekomendacji S zostawiła kredytodawcom, a konkretnie bankom, polubowne wyjście z powyższej sytuacji. Mianowicie instytucje te nie muszą bezwzględnie wymagać od klienta większego wkładu własnego, a w zamian mogą mu ubezpieczyć brakującą kwotę.
Tym samym od 2016 roku osoba zainteresowana kredytem mieszkaniowym, np. na 300 tys. złotych, dalej może posiadać tylko 10 proc. wkładu własnego (30 tys. złotych), ale za pozostałe 5 proc. (15 tys. złotych) zapłaci stosowne ubezpieczenie, które jednak wpłynie na całkowity koszt kredytu. Co więcej, przyszły kredytobiorca zamiast ubezpieczenia może także przedstawić inne zabezpieczenie – np. blokadę środków na rachunku, czy zastaw na dłużnych papierach wartościowych Skarbu Państwa lub NBP.
Rządowe dofinansowanie do wkładu własnego
Warto również pamiętać o funkcjonującym od stycznia 2014 r. programie Mieszkanie dla Młodych. W ramach rządowego wsparcia w zależności od wielkości rodziny można otrzymać od 10 do 30% bezzwrotnej pomocy. Ponadto, w ramach programu można sfinansować nie tylko zakup mieszkania na rynku pierwotnym, ale również wtórnym. Nowelizacja ustawy, która obowiązuje od września 2015 r., zwiększyła dostępność dopłat zarówno dla rodzin z dziećmi, jak również dla singli, którzy nie posiadają zdolności kredytowej.
Dlaczego wkład własny wzrasta?
Konieczność wnoszenia przez kredytobiorców większego wkładu własnego ma przede wszystkim dwa zadania. Po pierwsze, zwiększenie bezpieczeństwa i stabilności całego sektora bankowego. Banki i tak mają już problemy z kredytami wystawionymi we frankach szwajcarskich. A po drugie, wyższy wkład własny to mniejsze zadłużenie kredytobiorców, a tym samym niższe ryzyko związane z samym kredytem.
Podsumowanie:
W dniu 18 czerwca 2013 roku Komisja Nadzoru Finansowego wydała Rekomendację S IV. Rekomendacja S IV to zbiór dobrych praktyk odnoszących się do kredytów zabezpieczonych hipotecznie.
Począwszy od 1 stycznia 2014 roku, banki cyklicznie podwyższały wymogi co do wysokości wkładu własnego.
- Od 01.01.2014 r. – maksymalne LTV (Loan to Value – stosunek kredytu do zabezpieczenia- wartości nieruchomości) to 95%.
- Od 01.01.2015 r. – maksymalne LTV to 90%.
- Od 01.01.2016 r. – maksymalne LTV to 85% lub 90%, jeśli nadwyżka będzie dodatkowo ubezpieczona ( ubezpieczenie niskiego wkładu własnego) lub kredytobiorca przedstawi zabezpieczenie w formie blokady środków na rachunku bankowym lub poprzez zastaw na denominowanych w złotych dłużnych papierach wartościowych Skarbu Państwa lub NBP.
Autor: Magdalena Mrozowska, Feniks Finanse
Źródło: http://www.gratka.pl/mieszkam/artykul/ostatnia-szansa-na-wiekszy-kredyt-...