Poradniki

zadzwoń 661-661-200

Od 01/09/2023r. banki będą respektować mDowód w aplikacji mObywatel!!

 

14 czerwca 2023r. Prezydent podpisał ustawę o aplikacji mObywatel, która wprowadza m.in. obowiązek respektowania dowodu osobistego w aplikacji mObywatel przez banki. Klienci nie muszą już potwierdzać swoich danych tradycyjnym dowodem osobistym.

Koniec PCC zakup pierwszego mieszkania (rynek wtórny)

Koniec PCC (podatku od czynności cywilnoprawnych) przy zakupie pierwszego mieszkania na rynku wtórnym!

Prezydent podpisał ustawę, której konsekwencją jest zniesienie podatku PCC przy zakupie pierwszej nieruchomości na rynku wtórnym (dom, mieszkanie). Na rynku pierwotnym zapłata podatku nie była wymagana. Przepisy mają wejść w życie już z końcem sierpnia 2023r.

Ponadto:

Jak skorzystać z ustawowych wakacji kredytowych?

 

Od dnia 29.07.2022 r. wchodzi w życie Ustawa z dnia 7 lipca 2022 r. o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, która wprowadza możliwość skorzystania z bezpłatnego zawieszenia spłaty kredytu hipotecznego w latach 2022-2023. Kredytobiorca może skorzystać z zawieszenia płatności całej raty kapitałowo-odsetkowej swojego kredytu hipotecznego:

Nowelizacja rekomendacji S - okres kredytowania

Z dniem 01 lipca 2021 banki komercyjne zostały zobowiązane do wdrożenia znowelizowanych zapisów Rekomendacji S Komisji Nadzoru Finansowego (Banki Spółdzielcze mają czas na wprowadzenie Rekomendacji do 31 grudnia 2022r). 

REKOMENDOWANIE KLIENTOM WYBÓR OKRESU SPŁATY MAX. 25 LAT 

Nowelizacja rekomendacji S - dochód w obcych walutach

Z dniem 01 lipca 2021 banki komercyjne zostały zobowiązane do wdrożenia znowelizowanych zapisów Rekomendacji S Komisji Nadzoru Finansowego (Banki Spółdzielcze mają czas na wprowadzenie Rekomendacji do 31 grudnia 2022r). 

DOCHÓD W OBCYCH WALUTACH

Nowelizacja rekomendacji S - stałe stopy procentowe

Z dniem 01 lipca 2021 banki komercyjne zostały zobowiązane do wdrożenia znowelizowanych zapisów Rekomendacji S Komisji Nadzoru Finansowego(Banki Spółdzielcze mają czas na wprowadzenie Rekomendacji do 31 grudnia 2022r.). Dokument powstał w grudniu 2019 roku. 

OKRESOWO STAŁA STOPA PROCENTOWA

Udział Feniks Finanse w konferencji uzgodnieniowej dot. projektu ustawy o kredytach związanych z nieruchomościami

Uprzejmie informujemy, iż w dniu 4 maja 2015r. spółka Feniks Finanse została zaproszona przez Ministerstwo Finansów do udziału w konferencji uzgodnieniowej  dot. projektu założeń projektu ustawy o kredytach związanych z nieruchomościami.

Kredytowanie działek rolnych. Nowelizacja ustawy!

NOWELIZACJA USTAWY O NIERUCHOMOŚCIACH ROLNYCH- ZMIANA ZASAD USTANAWIANIA HIPOTEKI sierpień 2016

Czego nie wiedziałeś o zdolności kredytowej?

Czego nie wiedziałeś o zdolności kredytowej?

Jedną ze składowych kredytu jest zdolność kredytowa, od której zależy czy zostanie on nam przyznany czy też nie. Wyjaśniamy w jaki sposób jest ona wyliczana oraz czy każdy ją ma.

Podsumowanie rynku kredytów hipotecznych w 2015 roku.

Z przyjemnością informujemy , iż Feniks Finanse  opracował szczegółowy raport podsumowujący rynek kredytów hipotecznych w 2015 r dla portalu gratka.pl/mieszkam.

Ostatnia szansa na większy kredyt hipoteczny?

Ostatnia szansa na większy kredyt hipoteczny? Zmiany od 2016 roku

Każdy z nas marzy o przestronnym mieszkaniu czy pięknym domu z ogrodem. Nie wszystkich jednak stać na realizację swoich marzeń, dlatego większość z nas zmuszona jest do szukania zewnętrznego źródła finansowania w postaci kredytu. Od 2016 roku może być z tym trudniej - wymagany wkłady własny przy kredycie hipotecznym wzrośnie.

Rynek nieruchomości 2014. Podsumowanie.

Poniżej przedstawiamy raport rynku nieruchomości 2014. Wydanie powstało przy współpracy Feniks Finanse Sp. z o.o.

Raport porusza kluczowe tematy z jakim zmagał się rynek nieruchomości w 2014 roku.

Najważniejsze z nich to :

  • Jakich nieruchomości szukali Polacy?
  • Rynek kredytów hipotecznych w 2014 roku
  • Prognozy na rynku nieruchomości w 2015 roku

 

Raport z rynku nieruchomości II kw.2014

Raport z rynku nieruchomości II kw.2014

Po raz drugi wraz z gazetą Polska the Times oraz serwisem Gratka.pl przygotowaliśmy raport z rynku nieruchomości (jako partner merytoryczny).

W raporcie znajdują się najnowsze informacje dot. tendencji w cenach nieruchomości, podsumowanie ofert banków w ostatnim kwartale oraz informacje o zmianach w kredytach dla zarabiających w walutach obcych jakie od 1 lipca wprowadziła Rekomendacja S.

Ujemne stopy procentowe w strefie euro!

Niższe stopy procentowe w EBC = niższe raty kredytu w EUR


Dziś po raz pierwszy w historii Europejki Bank Centralny obniżył stopę depozytową poniżej zera do poziomu -0,10 proc.
Obniżka stóp procentowych oznacza obniżkę wskaźnika EURIBOR (Euro Interbank Offer Rate), wskaźnik ten ma wpływ na wysokość oprocentowania kredytów w EUR.

Jest to najniższy w historii poziom stóp procentowych w strefie euro.

Rządowe dopłaty:Mieszkanie dla Młodych

Atrakcyjny Program wsparcia rządowego w nabyciu pierwszego mieszkania ruszył  01 stycznia 2014 roku. Po ponad roku działania Prezydent Bronisław Komorowski w sierpniu 2015 roku podpisał nowelizację ustawy MDM.

Nowelizacja ustawy przewiduje rozszerzenie programu o rynek wtórny i większą dostępność dopłat dla Kredytobiorców.

Raport z rynku nieruchomości Polska the Times we współpracy z Feniks Finanse

Raport z rynku nieruchomości I kwartał 2014

Poniżej przedstawiamy pierwsze wydanie raportu z rynku nieruchomości który przygotowaliśmy jako partner merytoryczny wraz z gazetą Polska the Times oraz serwisem Gratka.pl

Raport będzie się pojawiał kwartalnie w gazecie ogólnopolskiej (Polska) oraz gazetach regionalnych jako dodatek (m.in. w Gazecie Krakowskiej, Głosie Wielkopolski, Dzienniku Bałtyckim)

Prasa (polskatimes.pl): Doradcy finansowi z polecenia to przyszłość

"Rynek doradztwa finansowego w Polsce ewoluuje. Coraz więcej klientów interesuje się sytuacją finansowo - ekonomiczną w kraju i na świecie. Dzisiejszy klient firm doradczych jest dobrze zorientowany w produktach finansowych oraz świadomy wyboru doradcy finansowego. Wymagania stawiane doradcom finansowym są zatem coraz wyższe. W ostatnich miesiącach największe firmy doradztwa finansowego zanotowały duży spadek sprzedaży usług.

Raty równe czy malejące?

Prawie wszystkie banki oferujące kredyty hipoteczne proponują ich spłatę w ratach równych lub w ratach malejących. Jakie są między nimi różnice i kiedy warto zdecydować się na jedną z tych form spłaty?

Recepta na niższy spread

29 lipca 2011 roku Sejm przyjął poprawki do ustawy o prawie bankowym oraz ustawie o kredycie konsumenckim, tym samym pomysł PO, PSL i SLD na regulację spreadów walutowych, wejdzie w życie najwcześniej na początku września. Ustawa wprowadza możliwość spłaty kredytów bezpośrednio w walucie w jakiej zaciągnęliśmy kredyt, co nie jest nowością, a jedynie formalnym usankcjonowaniem zapisów Rekomendacji SII Komisji Nadzoru Finansów, która już jakiś czas temu wprowadziła powyższą możliwość.

Poza bankowe koszty nabycia nieruchomości

Porównując oferty kredytów mieszkaniowych zwracamy uwagę na koszty ubezpieczeń, prowizji, oprocentowania, etc. jednak łatwo zapominamy, iż nabycie nieruchomości to także koszty, które ponosimy poza bankiem.

Czy warto przewalutować kredyt?

Od 2009 roku kurs kursu franka szwajcarskiego stale wzrastał. Tendencji tej nie zawsze towarzyszy jednak równoczesny wzrost kursów innych walut. Umacnianie się szwajcarskiej waluty jest efektem niepewnej sytuacji w strefie Euro, w szczególności zaś dyskusji na temat ewentualnego bankructwa Grecji.

Bezpieczny kredyt 2% - koniec programu!

Aktualizacja: Bank Gospodarstwa Krajowego, poinformował w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP) o wstrzymaniu przyjmowania przez banki wniosków o kredyt bezpieczny 2% od 2 stycznia 2024 roku


Od 1 lipca 2023 roku ruszył rządowy program dopłat do kredytu mieszkaniowego o nazwie „Bezpieczny kredyt 2%”. Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi wytycznymi programu!