Zmiana wskaźnika WIBOR na WIRF
Zmiana wskaźnika WIBOR na WIRF
Reforma wskaźników referencyjnych na polskim rynku finansowym zbliża się wielkimi krokami. Zgodnie z najnowszymi ustaleniami, planowana jest zmiana wskaźnika WIBOR na nowy indeks o roboczej nazwie WIRF (Warszawski Indeks Rynku Finansowego). Zmiana ma nastąpić prawdopodobnie już w 2025 roku.
Dlaczego WIRF zamiast WIBOR?
Wskaźnik WIBOR przez lata pełnił kluczową rolę w polskim sektorze finansowym, będąc podstawą do ustalania oprocentowania kredytów hipotecznych, obligacji czy innych instrumentów finansowych. Jednak zmiany regulacyjne i potrzeba większej przejrzystości sprawiły, że konieczne stało się opracowanie nowego wskaźnika.
Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. Reformy Wskaźników Referencyjnych zaproponował WIRF jako potencjalnego następcę WIBOR-u. Celem tej zmiany jest dostosowanie polskiego rynku do międzynarodowych standardów oraz poprawa transparentności i wiarygodności wskaźnika referencyjnego.
WIRF (Warszawski Indeks Rynku Finansowego), to indeks finansowy bazujący na oprocentowaniu depozytów niezabezpieczonych pomiędzy instytucjami kredytowymi i finansowymi w Polsce. Jest to wskaźnik odzwierciedlający średni koszt pożyczek krótkoterminowych na rynku międzybankowym i finansowym, uwzględniający transakcje zawierane na zasadzie braku zabezpieczeń (unsecured).
Co dalej?
Chociaż ostateczne decyzje dotyczące zmiany wskaźnika jeszcze nie zapadły, wszystko wskazuje na to, że WIRF zastąpi WIBOR.
Będziemy na bieżąco informować o postępach prac nad wdrożeniem nowego wskaźnika.
Data publikacji: 20 12 2024